KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12972012
*
nr 1297 2012
Carl Skånberg
(1850-1883), Sverige
Oljemålning, Vinterlandskap. Signerad, daterad Paris -80. Olja på duk, 66x123 cm
Carl Skånberg, svensk bildkonstnär född 1850, död 1883 .
Utrop:
25.000 kr
Såld:
20.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 9 december 2019
kl 18:57:58
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/12 19:32:48
1
Vinnande bud
- Klassiska
9 dec
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Carl Skånberg
Carl Skånberg, svensk bildkonstnär född 1850, död 1883 .
Läs mer om Carl SkÃ¥nberg
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: carl skånberg landskap landskapsmåleri olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vinterlandskap vintermotiv
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 20:44
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 18:53
-
4021 Bricka
Bemålad, 1800-tal, 60x46 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 20:11
-
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 19:11
-
3099 Oljemålning
Andrzej Szlagier (1913), Polen, "Warsaw by night"...//
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 18:49
*
Carl Skånberg
Carl Skånberg, svensk bildkonstnär född 1850, död 1883 .
Läs mer om Klassiska
Läs mer om Carl SkÃ¥nberg
nr 1297 2012
Carl Skånberg
(1850-1883), Sverige
Oljemålning, Vinterlandskap. Signerad, daterad Paris -80. Olja på duk, 66x123 cm
Carl Skånberg, svensk bildkonstnär född 1850, död 1883 .
Utrop: | 25.000 kr |
---|---|
Såld: | 20.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 9 december 2019 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
4/12 19:32:48 | 1 | Vinnande bud |
- Klassiska
9 dec
Klassiska
PÃ¥ vÃ¥r klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byrÃ¥ar och bokskÃ¥p, svenskt och utländskt äldre och modernt mÃ¥leri, silver, 1900-talsdesign av A ...Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Carl Skånberg
Carl SkÃ¥nberg, svensk bildkonstnär född 1850, död 1883 .Läs mer om Carl SkÃ¥nberg
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: carl skånberg landskap landskapsmåleri olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vinterlandskap vintermotiv
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 20:44 -
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 18:53 -
4021 Bricka
Bemålad, 1800-tal, 60x46 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 20:11
-
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 19:55 -
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 19:11 -
3099 Oljemålning
Andrzej Szlagier (1913), Polen, "Warsaw by night"...//
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 18:49